پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 
ساعت : ساعت 13 و 04 دقیقه و 31 ثانیه
نویسنده : محمد باقریان
در پی درخواست های متعدد تعدادی از بینندگان وبلاگ و همچنین جمع بندی نظرات شما عزیزان تصمیم گرفتیم مطالب بیشتری را در خصوص هوشمند سازی عرض نماییم.

در این مطلب به صورت خاص به مصرف برق دو سیستم هوشمند و غیر هوشمند پرداخته میشود.با ما همراه باشید.

در ابتدا یک سیستم غیر هوشمند را در نظر بگیرید.در این سیستم برای هر واحد از آپارتمان یک پمپ در نظر گرفته میشود.پمپ رایج برای واحدهایی که تا طبقه 4 میباشد پمپی است یک اسب با یک منبع 24 لیتری و برای واحدهای طبقات 5 به بعد پمپ 1.5 اسب یا 2 اسب بسته به سایز لوله و... با منبع تحت فشار 50 یا 60 لیتر میباشد.

اعداد و ارقام گفته شده برای یک سیستم منطقی در ساختمانهاست.بدیهی است بسیاری از ساختمانها برای پایین آوردن هزینه ها از منبع های تحت فشار بزرگتر و در عین حال پمپ های بزرگتر اجتناب میکنند.

حال ساختمانی را مثال میزنیم که این  سیستم در آن اجرا شده.تا بتوانیم اعداد واقعی را برای شما مثال بزنیم.
این ساختمان در 20 متری شهید بهشتی رو بروی بیمارستان شهید بهشتی واقع است.

در این ساختمان 20 عدد پمپ 1 اسب و 4 عدد پمپ 1.5 اسب کار گذاشته شده است.
هر عدد پمپ 1 اسب حدود 6 آمپر و هر عدد پمپ 1.5 اسب حدود 8 آمپر برق مصرف میکنند.
باید یاد آور شوم که 6 و 8 آمپر برای پمپی است که استارت خورده و به اصطلاح در دوور میباشد.وگرنه هر پمپ 1 اسب برای استارت حدود 15 آمپر برق مصرف میکند که اگر یک لامپ رشته ای را در مسیر این پمپ قرار دهیم به وضوح کم و زیاد شدن نور لامپ را مشاهده میکنیم.

حال برق مصرفی این پمپ خانه را حساب میکنیم.
120=6*20
32=4*8
با جمع این اعداد میتوان گفت که ساکنان این ساختمان به تنهایی برای تغذیه پمپ هایشان حدود 152 آمپر برق مصرف میکند.که حدودا میشود ماهی 200 هزار تومان.

حال اگر همین ساختمان بخواهند سیستم پمپ هایشان را هوشمند کنند مصرف برق آنها چگونه خواهد بود؟

با محاسباتی که ما انجام دادیم این ساختمان به دو عدد پمپ 5.5 اسب برای کل واحد ها احتیاج دارد.که البته یکی از این پمپ ها پمپ زاپاس میباشد.که در صورت خرابی پمپ اول پمپ دوم به صورت هوشمند داخل سیستم میشود.

یکعدد پمپ 5.5 اسب سه فاز حدودا 10 آمپر برق مصرف میکند.یعنی کل واحدها برای آبرسانی به 10 آمپر برق مقابل 152 آمپر برق نیاز خواهند داشت.البته باز هم متذکر میشوم 10 آمپر حداکثر برق مصرفی این پمپ است در صورتی که به ندرت پیش میآید که ساکنان این ساختمان با هم و در یک زمان چند شیر آب را باز کنند تا پمپ مجبور شود کل قدرت خود را صرف پمپاژ آب کند.پس به طور میانگین این پمپ حدود 5 آمپر برق مصرف میکند.اما ما در محاسبه هزینه همان 10 آمپر را در نظر میگیریم.

هزینه تبدیل سیستم اول به سیستم هوشمند برای این ساختمان 7 میلیون تومان هزینه دارد.البته این را در نظر بگیرید که اگر از ابتدا این ساختمان به صورت هوشمند طراحی میشد این رقم بسیار کمتر و یا حتی نصف میبود.بیشتر هزینه تبدیل سیستمها صرف لوله کشی و ساخت کلکتور و ... میشود نه سیستم هوشمند.
از طرفی ساکنان این ساختمان میتوانند با فروش پمپ، منبع تحت فشار ،اتصالات و منبع ذخیره آب خود قسمتی از هزینه ها را جبران کنند.
از طرف دیگر در حال حاضر این ساختمان به طور متوسط ماهی 200 هزار تومان پول برق همگانی ساختمان را میپردازند که اگر سیستم هوشمند برا آنها کار گذاشته شود این رقم حدود 20 هزار تومان خواهد شد که با یک حساب سر انگشتی میتوان دید که رقم 7 میلیون را میتوانند در عرض 35 ماه برگشت دهند و بعد از 35 ماه حدودا ماهی 180 هزار تومان پس انداز ساختمان کنند!!!!

در آخر نتیجه میتوان گرفت که شاید هزینه اولیه راه اندازی پمپ هوشمند برای ساختمان شما از نظر شما بالا باشد اما اگر پول برق مصرفی خود ،استهلاک پمپ ،
استهلاک منبع تحت فشار و ... را در طول سال در نظر بگیرید متوجه میشوید که این هزینه اولیه در آخر به سود شما خواهد بود.همانطور که اگر پنجره های خود را دو جداره کنید از هدر رفتن انرژی جلو گیری میکنید یا همینطور دیوار های خانه خود را.

نظرات و سوالات خود را برای ما بفرستید تا در کمترین زمان به آنها پاسخ داده شود.

 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
حمید حنفی جمعه 7 شهریور 1393 ساعت 09 و 51 دقیقه و 53 ثانیه
سلام.مطلب بسیار آگاه کننده است.ممنون
چگونه میتونم در مورد کاهش مصرف برق موتورخونه با شما مشورت
محمد باقریان پاسخ داد:
سلام مرسی از شما خواننده عزیز.میتوانید با شماره های مرکز تماس بگیرید.
02536619675
محسن حاجی فر جمعه 25 بهمن 1392 ساعت 17 و 57 دقیقه و 23 ثانیه
سلام فقط میخواستم بگم اطلاعات مفیدی از سایت شما گرفتم دست شما درد نکنه خیلی ممنون
عبدالرضا رهبر یکشنبه 17 شهریور 1392 ساعت 13 و 26 دقیقه و 19 ثانیه
سلام
مطالب خوب و عالی بودن
ما 2تا بلوک 20واحدی هستیم که دایم مشکل داریم
معمولا هم فشار کم و زیاد میشه
چقد هزینه داره برامون؟
محمد باقریان پاسخ داد:
سلام.مرسی شما لطف دارید.به این صریحی نمیشود در مورد هزینه ها صحبت کرد.اما کف یک سیستم هوشمند 3.5میلیون میباشد.با توجه به قدرت موتور بلوک ها این قیمت بالا میرود.
مرادیان دوشنبه 14 مرداد 1392 ساعت 12 و 39 دقیقه و 55 ثانیه
اطلاعات داده شده عالی بود.برای ساختمان 4واحدی چقدر هزینه گذاشتن سیستم هوشمند میشود .وایا سر و صدا هم دارد؟
محمد باقریان پاسخ داد:
سلام.ممنون از لطف شما.این سیستم کم صداترین سیستم موجود هست.زیرا سرعت پمپ را به حداقل میرساند و با کم شدن سرعت صدا نیز به شدت کم میشود
ناصر سه شنبه 21 آذر 1391 ساعت 09 و 45 دقیقه و 34 ثانیه
چی شد پمپ 1 اسبی 6 آمپر جریان کشید و 5.5 اسبی 10 آمپر!!!!دیگه هیچی ندونیم اینو میدونیم که موتور 1 اسبی فوقش 3 آمپر و 5.5 اسبی 11 آمپر میکشه..
محمد باقریان پاسخ داد:
سلام دوست عزیز.اگر شما واقعا علم این تخصص رو دارین پس ازتون بعید هست که یک نکته بسیار ریز و اما حیاطی رو فراموش کرده باشین.الکتروموتورها تا 3 اسب میتوانند تکفاز باشند.اما از 3 اسب به بالا 3فاز هستند.پس پمپ 5.5اسب 11آمپر نمیکشد.اگر شما ایمیل داده بودین براتون ارسال میکردم کاتالوگ شرکت ابارا رو.در ضمن این حداکثر آمپری هست که پمپ در حداکثر دور یعنی2800 درو نیاز داره.ولی توی این سیستم به هیچ عنوان پیش نمیاد که در کل ساختمان همه شیرها به طور همزمان باز باشه تا پمپ حداکثر دور رو بخواد بزنه و حداکثر آمپر رو مصرف کنه.و اگر مایل هستین همین سیستم رو با همین پمپ و مشخصات رو نصب کردیم در شهرک پردیسان قم تشریف بیارید از نزدیک شاهد کار سیستم باشین.حداکثر 3 آمپر در این ساختمان مصرف پمپ عظیم 5.5 اسب میشه.در ضمن درمورد پمپ 1 اسب شما درست فرمودین یک پمپ 1 اسب 3 آمپر برق مصرف میکنه اما شما استارت زدن های مکرر یک پمپ رو در طی یک روز رو هم در نظر بگیرین به عدد میانگین 6 خواهید رسید.یک پمپ 1 اسب برای استارت زدن حدودا 1 ثانیه تا 20 آمپر برق مصرف میکنه.این اعداد و محاسبات چیزی نیستن که ما از خودمان در آورده باشیم.تمام اهل فن در این مورد این استانداردها رو برای طراحی پمپ در نظر میگیرند.موفق باشید.
عماد شجاعی پنجشنبه 2 شهریور 1391 ساعت 20 و 29 دقیقه و 00 ثانیه
خیلی عالیه وبلاگت خییییییییییییییییییییلی جالبه
محمد باقریان پاسخ داد:
ممنون.نظر لطف شماست
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات