پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 
نحوه تنظیم اتوماتیک مکانیکی پمپ آب
نوشته شده در جمعه 17 مرداد 1393
ساعت : ساعت 12 و 18 دقیقه و 49 ثانیه
نویسنده : محمد باقریان
میتوان گفت که تنظیم اتوماتیک پمپ که منجر به استفاده استاندارد از آن میشود امری ضروری و مهمی است که امروزه بسیاری به آن توجه نمیکنند و حتی بسیاری از مجریان نیز یا از آن بی اطلاع اند یا درک درستی از آن ندارند.
بهرحال در این مطلب به زبان ساده به عملکرد این قطعه مهم از پمپ ها میپردازیم و شرح میدهیم که چرا تنظیم پمپ میتواند بسیاری از مشکلات
آبرسانی را حل کند.
همانطور که در عکس بالا میبینید نحوه عملکرد کلید اتوماتیک، مکانیکی میباشد و از اسکلت اصلی ،پلاتین،تشتک،فنرها و پیچ های تنظیم،فلنچ و واشر آببندی تشکیل میشود.مهمترین عضو اینگونه کلیدها همان دو پیچ تنظیم میباشد که اکثر کاربران به خاطر سادگی عملکرد آن خودشان دست به کار شده و آنها را دستکاری میکند.این کار دو مشکل اساسی دارد.اول اینکه اتومات را از تنظیم کارخانه خارج کرده و در نتیجه برای فرد متخصص کار را سخت تر خواهد کرد.دوم اینکه افراد به اشتباه فکر میکنند که پمپ تنظیم شده در صورتی که خاموش و روشن شدن پمپ خبر از تنظیم اتومات آن نمیدهد!.

شاید تعجب کنید.اگر ملاک اتوماتیک خاموش روشن شدن پمپ نیست پس چه میتواند باشد؟؟؟؟خب جواب این سوال میتواند نیمی از راه را برای شما روشن کند.
با یک مثال شروع میکنم.فرض کنید یک واد در طبقه دوم واقع شده و فرد با دستکاری اتوماتیک توانسته پمپ را در 2بار روشن و 4 بار خاموش نماید.خب این پمپ خاموش و روشن میشود اما آیا این فشار حداکثری برای این واحد مناسب است؟آیا فشار حداقل نیز برای آن مناسب است؟قطعا خیر. تنظیم پمپ فراتر از خاموش و روشن شدن صرف هست.پممپی تنظیم است که باتوجه به سیستم لوله کشی فشار آب ورودی و مهم تر از آن فشار مناسب ان واحد یا ساختمان تنظیم شده باشد.نه صرفا برای قطع و وصل شدن.تنظیم مناسب میتواند از فشار بیش از حد به پمپ و لوازم آن و لوازم داخل خانه که با آب سروکار دارند جلوگیری کند و فشار مناسب را در اختیار آنها بگذارد.بطور مثال ماشین های لباسشویی های تمام اتوماتیک در مقابل فشار بیش از حد عاجزند و به راحتی کیت داخلی آنها میسوزد که جدیدا اپیدمی از این نوع خرابی در ساختمانهایی که پمپ آب دارند راه انداخته شده.زیرا اکثرا از اتوماتیک های دیجیتال غیر قابل تنظیم استفاده میکنند یا از اتوماتیک مکانیکی تنظیم نشده.

اتوکاتیک های مکانیکی در بسیاری از برندها در بازار قابل تهیه است.بهترین نوع آن از نوع مکزیک میباشد که هم تنظیم ساده تری و هم قطعات با کیفیتری دارند.از خرید اتوماتیک هایی با فلنچ فلزی خود داری کنید که اکثرا چینی هستند و بازه زمانی آنها بالاست که در ادامه به شرح این نکته میپردازیم.
همانطور که قبلا گفته شد اتوکاتیک مکانیکی از دو پیچ و فنر یکی بزرگ و دیگری کوچک برای تنظیم تشکیل شده است.پیچ بزرگ مربوط به فشار آب و پیچ کوچک مربوط به زمان میباشد.اگر خودتان میخواهید اتوماتیک را تنظیم کنید پیشنهاد میشود به هیچ وجه به پیچ کوچک آن دست نزنید.زیرا تنظیم کارخانه ای آن مناسب ترین گزینه را در اختیار شما میگذارد.پیچ بزرگ نیز با پیچاندن فشار را زیاد کرده و با شل شدن فشار را کم میکند.پیچ کوچک نیز بازه زمانی بین قطع و وصل شدن را بر عهده دارد.تنظیم این دو پیچ بیشتر تجربی است تا توضیحی.باید از مدل پمپ.حداکثر فشار کاری آن و مسائلی از این قبیل آگاهی کامل داشت تا به تنظیم اصولی پرداخت.لازم به تکرار نیست که هر واحد و هر پمپ تنظیم مخصوص به خود را دارد و نمیشود تنظیم یک واحد را حتی برای واحد بقل آن تکرار نمود.زیرا مسیر لوله کشی و همچنین شیر آلات و مصرف خانواده و دیگر موارد باهم متفاوت هست.حتی تنظیم اصولی با تغییر لوازم پمپ نیز تغییر میکند.مثلا اینکه پمپ شما منبع 24 لیتری دارد یا 50 لیتر.بدیهیست پمپ میبایست در سیستم با منبع 50 لیتری دیرتر روشن شود تا برق کمتری مصرف شود.

بهرحال ذکر این جمله بدیهیست که تنظیم اتوکاتیک به صورت اصولی هم میتواند از استهلاک پمپ و لوازم آن و هم لوله کشی ساختمان بکاهد و هم از مصرف برق تعداد دفعات روشن و خاموش شدن و... جلوگیری کند.ضمنا اتومات ها با یکبار تنظیم به شرط تغییر ندادن شرایط به تنظیم دیگری نیاز ندارند.مگر اینکه قطعات دیگر پمپ خراب شده و روی کارکرد آن تاثیر بگذارد.

 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
آرش سه شنبه 29 تیر 1395 ساعت 23 و 44 دقیقه و 55 ثانیه
سلام دوستان عزیز با تلاش وابتکار خود توانستم تغیراتی در ساختار اتوماتیک پمپ آب ایجاد کنم که با کمترین فشار حتی آبهای مخازن که ثابت هستن کار کند یعنی با باز کردن شیر پمپ شروع به کار نماید ونیاز به ریسد نباشد
مهدی دوشنبه 14 دی 1394 ساعت 23 و 51 دقیقه و 35 ثانیه
با سلام خدومت جناب مهندس باقریان . لطفا اگه امکان داره روش تنظیم این نوع اتومات را هم توضیح دهید . با توضیحات بیشتر .

با تشکر .
محمد باقریان پاسخ داد:
سلام دوست عزیز.نفرمودین کدام نوع اتومات ها؟؟؟مشخص بفرمایید تا در وبلاگ قرار بگیره با تشکر
محمد جمعه 4 دی 1394 ساعت 14 و 08 دقیقه و 44 ثانیه
با سلام
طرز کار و نصب ساعت کار جهت دو دستگاه پمپ آب آپارتمان که به نوبت کار کنند
محمد باقریان پاسخ داد:
این سیستم نیاز به عکس و توضیحات روی آنرا دارد و در حال حاضر در دسترس نیست.در صورت موجود شدن حتما مطلبی را برای آن اماده میکنیم.با تشکر
حسن دوشنبه 17 فروردین 1394 ساعت 12 و 55 دقیقه و 06 ثانیه
با تشکر از راهنمایی بسیار مفید و آموزنده شما
محمد باقریان پاسخ داد:
خواهش میکنم.امیدوارم مفید واقع شده باشه.
بیژن سه شنبه 11 آذر 1393 ساعت 19 و 34 دقیقه و 28 ثانیه
ممنون از راهنماییاتون

اگر نحوه تنظیم گام به گام رو هم بگید حوبه
چهارشنبه 21 آبان 1393 ساعت 12 و 13 دقیقه و 43 ثانیه
مرسی توضیحات مفیدی بود .

یك سوال ؟ آیا ست كنترل چینی دهانه پیچ ، برای یك پمپ ایتالیایی به همان دهانه پیچ یكسان میشود استفاده كرد .
محمد باقریان پاسخ داد:
سلام بله.در اکثر مواقع سایز ورودی و خروجی های پمپ ها در قدرت های یکسان یکی هست.اگر هم نباشد با انواع تبدیل ها میشود سایز رو تبدیل کرد.
جمعه 2 آبان 1393 ساعت 10 و 00 دقیقه و 21 ثانیه
با سلام و تشکر از توضیحات شما ، خیلی خوب بود
محسن شنبه 5 مهر 1393 ساعت 11 و 07 دقیقه و 53 ثانیه
سلام.
ما یه پمپ معمولی داریم از اینا که یه مخزن قرمز بالاش هست. از نوع کوچیک چهار پیچ.
بعد چند روز که تیوپ پاره شده بود،متوجه این پارگی شدم. تعویض کردم و 30 تا باد زدم توی مخزن.
ولی از اون به بعد با باز کردن شیر آب، پمپ کار میکنه ولی آب توی مخزن نمیره.
فشار آب یه چند پانیه خوبه ولی بعدش کم میشه.
یه تعمیرکار اومد دیدش گفت یه پروانه برنجی توی پمپ هست اون خراب شده و نمیتونه آب رو بفرسته توی مخزن.
خواستم شما هم یه راهنمایی بفرمایید. اگه پمپ رو خاموش کنم کلا آب نداریم.پس پمپ یه جورایی کار میکنه ولی فشار نداریم.
ممنون
مسعود یکشنبه 2 شهریور 1393 ساعت 00 و 24 دقیقه و 59 ثانیه
با سلام
یه پمپ داریم وقتی روشن میکنی با فشار قوی کار میکنه اما پس از 10 دقیقه که آب کم میشه اتوماتیک پمپ قطع نمیکنه پمپ ضعیف کار میکنه و فشار آب هم خیلی پایین میاد. لطفا راهنمایی بفرمائید با تشکر
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات